Montaż rusztowań budowlanych - krok po kroku
Rusztowania są nieodłącznym elementem prowadzenia prac budowlanych oraz różnego rodzaju robót na wysokości. Dzięki modułowej budowie poszczególnych systemów mogą być łatwo dopasowane do obiektów o różnej wysokości i powierzchni elewacji. Stosowanie rusztowań daje możliwość zapewnienia stabilnej powierzchni roboczej do wszelkich typów robót od remontów i dociepleń elewacji po budowę różnych obiektów – budynków, wiaduktów, mostów czy rozmaitych konstrukcji przemysłowych. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest także to, że montaż rusztowań budowlanych oraz stawianych do prac konserwacyjnych czy napraw może być wykonany bardzo szybko, a koszty całego przedsięwzięcia nie są zbyt wysokie. Zobaczmy, jak wygląda instalacja rusztowania i z czym się wiąże.
Jak wygląda instalacja rusztowania?
Rusztowania służą do wykonywania prac na dużej wysokości, muszą więc gwarantować maksymalne możliwe w takich warunkach bezpieczeństwo dla użytkowników i osób postronnych. Rozstawianie rusztowań powinno być wykonywane wyłączenie przez montażystów, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Wymagane jest poświadczenie kwalifikacji, które można uzyskać po zdaniu egzaminu organizowanego przez komisję z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
Rozstawianie rusztowania może być wykonane wyłączenie w sposób całkowicie zgodny z zaleceniami producenta. Przed przystąpieniem do prac wszystkie elementy powinny być sprawdzone, m.in. pod kątem ewentualnych uszkodzeń – odkształceń czy kompletności wszystkich części. Warto pamiętać, że rusztowanie powinno być odebrane przez kierownika budowy albo osobę przez niego upoważnioną, a czynność ta musi być potwierdzona wpisem w protokole odbioru lub dzienniku budowy.
Przy ustawianiu rusztowania powinna być zawsze zachowywana kolejność montażu przewidziana przez producenta danego systemu. Sprawne i bezpieczne rozstawienie rusztowania zależy w dużej mierze od prawidłowego wypoziomowania konstrukcji, a także od właściwego kotwienia, w miejscach przewidzianych przez projektanta. Przy montażu rusztowań nie wolno zapominać o wszystkich elementach zabezpieczających znajdujących się w danym zestawie – od barierek aż po siatki zabezpieczające.
Warto pamiętać, że wymagania, jakie muszą spełniać monterzy rusztowań, obowiązują również przy składaniu rusztowań przejezdnych.