Co wpływa na nośność rusztowania?
Rusztowania są powszechnie wykorzystywane na placach budowy i podczas prac renowacyjnych. Dowiedz się, od czego zależy ich nośność.
Od jakich aspektów technicznych zależy nośność rusztowania
Prawidłowa praca rusztowania jest możliwa dzięki szeregowi czynników, wśród których wymienić można m.in. ukształtowanie głównej konstrukcji, posadowienie i nośność podłoża, układ stężeń i kotew, obciążenie eksploatacyjne czy działanie czynników atmosferycznych. Równie ważne elementy to odpowiedni montaż rusztowania i właściwy rozstaw ram - muszą one bowiem bez problemu przenosić obciążenia. Kwestia ta jest tym ważniejsza, im wyższa jest konstrukcja rusztowania lub im mniej równo rozkłada się obciążenie - w takich sytuacjach rozstaw powinien zostać odpowiednio zmniejszony.
Jeszcze przed zamontowaniem rusztowania konieczne jest wykonanie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, które pozwolą na przewidzenie odporności konstrukcji na czynniki pogodowe, a także ocenić jej nośność wobec obciążenia eksploatacyjnego.
Rusztowania nierzadko są wysokie i o skomplikowanej geometrii, ponadto zaś składają się z podłużnych komponentów. Wszystko to sprawia, że cechują się one wysoką nośnością w sytuacji, kiedy obciążenia przekazywane są osiowo. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja rusztowania posiadającego elementy zginające, które z kolei przyczyniają się do znacznego obniżenia nośności.
Jako stosunkowo krucha konstrukcja z pomostów i ram rusztowanie stanowi układ geometrycznie zmienny. By więc mogło ono bezpiecznie przenosić obciążenia, konieczny jest montaż stężeń oraz zablokowanie całości poprzez kotwienie do ścian obiektu. Równie ważne jest zabezpieczenie pomostów przed podniesieniem, które może zmniejszać sztywność poziomą rusztowania, tym samym zaś - redukować zdolność całości do przenoszenia obciążeń.
Inną ważną kwestię stanowi posadowienie rusztowania. Montaż konstrukcji na twardym podłożu, takim jak np. asfalt, zabezpiecza ją przed osiadaniem ram. Jeżeli jednak ma ona stać na gruncie, musi on wcześniej zostać odpowiednio zagęszczony oraz wyrównany. Nierównomierne zagęszczenie gruntu wywołuje bowiem nierówne osiadanie ram, co w przypadku ram stężonych może skutkować powstawaniem wytężeń.