Różnice między podestem roboczym a rusztowaniem
Zarówno podesty robocze, jak i rusztowania wykorzystywane są podczas prac wykonywanych na wysokościach. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, jakie są najważniejsze różnice między nimi i kiedy wskazane jest zastosowanie każdego z tych rozwiązań.
Podest roboczy czy rusztowanie? Co i kiedy wybrać?
Różnic między podestem roboczym a rusztowaniem jest wiele, a ujawniają się one przede wszystkim w zakresie ich konstrukcji. Rusztowania zbudowane są z pionowych słupów nośnych i poziomych podestów przeznaczonych do poruszania się pracowników. Pomiędzy poszczególnymi poziomami można przemieszczać się z zastosowaniem drabin. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa powinny być zastosowane balustrady. Do najczęściej wykorzystywanych typów rusztowań zaliczamy rusztowania aluminiowe.
Podesty robocze są znacznie mniejsze i lżejsze od rusztowań. Zapewniają też łatwiejszy montaż, demontaż, transport czy przechowywanie. Pod względem konstrukcyjnym stanowią dwie równoległe drabiny połączone platformą roboczą znajdującą się na ich szczycie. Istnieje możliwość wyposażenia je w system jezdny oraz balustrady (opcjonalnie).
Zastosowanie podestów roboczych i rusztowań
Podesty robocze mają mniejszy zasięg w porównaniu do rusztowań, dlatego też stosowane są podczas niezbyt wymagających prac budowlanych czy remontowych, jak np. malowanie, tapetowanie, montaż instalacji elektrycznych itd. Rusztowania mają znacznie szersze zastosowanie. Sprawdzają się zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i bloków mieszkalnych, obiektów przemysłowych czy bardzo wysokich budynków. Gwarantują bardzo dużą stabilność i dostępne są w różnych wariantach konstrukcyjnych. Warto przy tym dodać, że rusztowania i podesty robocze bardzo często się uzupełniają.